Yüz Kontür Cerrahisi

Yüz hatlarını dengeleyen, kadınlarda daha feminen yüz hatları oluşturan, yüz simetrisini arttıran, özgüveni yükselten ve yüzdeki sarkma şikayetlerini ortadan kaldıran yüz kontür cerrahisi her geçen gün daha çok kişi tarafından tercih edilir hale geldi.

Güzellik algısının önem kazanması ve anti aging uygulamalarının yaygınlaşması hem kadınların hem de erkeklerin estetik operasyonlara başvuru sayılarını arttırdı. Daha genç, daha yakışıklı, daha güzel ve daha çekici olma gereksinimi karşısında estetik uygulamalar da çeşitlendi.

Yüz Kontürleri Neden Bozulur?

Yüz kontürünün bozulmasının en temel sebebi yaşın ilerlemesi olsa da bu sorunu sadece ilerleyen yaşa indirgemek doğru bir yaklaşım olmaz. Kişinin kilosu, sık kilo alıp vermesi, yaşam şekli, beslenme alışkanlığı ve genetik yatkınlığı gibi farklı faktörler yüz kontürlerinin bozulmasına neden olabilir.

Yüz kontürü bozulunca yüz hatlarının belirginlikleri azalır, cilt yer çekiminin etkisine dayanamayıp sarktığında kişi olduğundan daha yaşlı görünür. Dermokozmetik yöntemlerle yüz sarkmalarının düzeltilemediği durumlarda ise yüz kontürü cerrahisi kaçınılmaz hale gelir.

Yüz Kontürü Cerrahisi Nedir?

Yüze dolgunluk veren ve yüz hatlarının simetrisini korumaya yardımcı olan yağ adacıkları zamanın ilerlemesiyle birlikte hacimsel kayba uğrar. Yağ adacıklarını olması gerektiği yerde tutan asıcı bağların da gevşemesiyle birlikte yüzde değişimler görülmeye başlar. Asıcı bağlar zayıflayınca yağ adacıkları yüzün aşağı bölgelerine doğru iner ve bu esnada cildin esnekliğinin de azalmasıyla birlikte zamanın izleri yüze yerleşir.

Farklı nedenlerle farklı yaş aralıklarında görülen bu sarkmaların yoğunlaşması ve cilt fazlalıklarının oluşmasıyla yüz kontür cerrahisi tek opsiyon olarak ön plana çıkar. Thread Lift, dolgu ve benzeri yöntemler ile elde edilemeyen başarılar cerrahi yöntemle mümkün hale gelir.

Çene, yanak, dudak ve yüz kontürlerinde meydana gelen sarmalar nedeniyle şikayetçi olan kişilerin ciltleri analiz edilir, yüz şekillerinin bozulma derecesi belirlenir ve yüz kontürü cerrahisi kapsamında yapılacak işlemler hastanın ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir.

Hastaya genel anestezi verilerek gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar sırasında kişinin yüzünde yapılacak değişimin kapsamına bağlı olarak farklı teknikler uygulanabilir. Kesiler ağız içerisinden, kulak önünden ve kirpik altından yapılabilir. Endoskopik yöntem uygulanarak sarkan cilt kaldırılır ve yüzün şekli ortaya çıkarılır. Yüz germe cerrahisi sırasında kişinin göz kapaklarında ve kaşlarında da sorun varsa işlemin kapsamı genişletilebilir.

Yüz Kontürü Cerrahisi Sonrası Gençleşme

Yüz kontür cerrahisi sonrası kişinin görünümünde ciddi bir değişim söz konusu olur ve kişi gençleşir. Ancak yapılacak işlemin etkilerinin kişiden kişiye değişebileceği unutulmamalıdır. İşlem sonrası kişi cildindeki sarkmalardan, yüz hatlarının belirginliğinin azalma sorunundan ve yüzündeki hacim kayıplarından kurtulabilir. İşlem sonrası etki kalıcı olsa da ilerleyen zamanla birlikte kişinin görünümünde farklılıklar oluşmaya başlayabilir.

Yaşlanma döngüsünü kırmanın hiçbir yolu olmasa da kişi hayat tarzına, beslenmesine ve cilt bakımına dikkat ettiği takdirde yaşlanma belirtilerini geciktirebilir. Üstelik işlem sonrası sarkma problemi ortadan kaldırıldığı için minimal invaziv tekniklerle gerçekleştirilen dermokozmetik uygulamalardan da destek alınabilir. Daha önceki süreçte sarkma probleminin fazlalığı nedeniyle işlevsiz kalan dermakozmetik uygulamalar; yüz kontürü cerrahisi sonrasında cerrahların da onayıyla hastaya uygulanabilir.

Cerrahi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cerrahi sonrası enfeksiyon oluşma riskinin minimize edilmesi için cilt kesilerinin sterilizasyonuna çok dikkat edilmelidir.

Operasyon sonrası şişme, ödem oluşumu ve morluk gibi sorunların ortaya çıkmaması adına bandajlar doktorlara danışmadan çıkarılmamalı; izin alınarak bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.

Hafif beslenilmeli; mümkünse sıvı gıdalar tüketilmelidir.

Cerrahların onayı olmadan egzersiz yapılmamalı, cerrahların post operatif dönem için tüm direktiflerine harfiyen uyulmalıdır.

Araç çubuğuna atla