Liposuction

Liposuction ameliyatı (yağ alma işlemi)

Yağ alma olarak da bilinen Liposuction ameliyatı :deri yüzeyinin hemen altından yağ dokusunun cerrahi yol ile vakumlama işlemidir. Vücudun herhangi bir bölgesinde rahatsızlık veren yağ fazlalığını azaltmada kullanılır.

Liposuction Ameliyatı kilo vermek için kullanılabilir mi?

Liposuction ameliyatı kilo vermenin alternatifi olarak görülmemelidir. Diyet ve egzersize yanıt vermeyen sınırlı bölgede olan yağ depolarını alma yöntemidir.

Ancak günümüzdeki gelişmiş anestezi ve ameliyat teknolojileri sayesinde, bir seansta 12 litreye varan mega liposuction ameliyatları gerçekleştirilebilmektedir

Liposuction ameliyatı için en uygun adaylar kimdir?

Lokalize olmuş aşırı yağlanmaları olan kişilerde gözle görülür sonuçlar elde edilmektedir. Hafif kilolu hastalar Liposuction ameliyatından daha çok fayda görebilirler, normal kiloda veya yakınında olmak en iyisidir. Derinin kalitesi ve elastikiyetinin iyi olması, yağ alımı gerçekleştikten sonra bollaşan derinin yeni şekline uyum sağlamasına yardımcı olur.

Liposuction ameliyatı için kesin yaş sınırı bulunmuyor, doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Hastanın aynı zamanda fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak dengeli ve beklentilerde gerçekçi olması doktor tarafından uygun görülür.

Vakumlanan yağlar kullanılabilir mi?

Liposuction sırasında vakumlanan yağ dokusu gerek görülürse yağ enjeksiyonu için kullanılabilir. Bu uygulamanın yapılması için ameliyat öncesinde doktor ile görüşülmesi uygun olacaktır çünkü yağ hücrelerinin steril olarak bazı işlemlerden geçirilmesi gerekir.

Hangi durumlarda ameliyat yapılmaz?

Liposuction ameliyatı sırasında yapılacak bölgede hasta yakın zamanda bir ameliyat geçirmişse, o bölgede kan dolaşımında bozukluk var ise veya hastanın akciğer veya kalp rahatsızlığı varsa doktorunuza muhakkak bildirilmeli ve ameliyat ertelenmelidir.

Liposuction ameliyatı vücudun hangi bölgelerine uygulanır?

Yağ emilmesi, vücudun birçok farklı bölgelerine uygulanabilir. Yanaklar, çene, boyun, üst kollar ve erkeklerin üst göğüs kısımları; karın, gövde yan kısımları, kalçalar, uyluklar ve dizler, bacak iç ve dış kısımları (joker bölge), baldır kısımları ve ayak bilekleri gibi bölgelerden istenmeyen yağ fazlalıklarının emilerek çıkarılabilir.

Boyun altında olan yağlar liposuction ameliyatı ile giderilebilir mi?

Evet, üstelik çok kısa ve kolay bir şekilde giderilebilir. Eğer çene altındaki deride fazla yağ bulunuyorsa ve çene altı derisi sıkı ise, sadece vakumlama metodu ile daha güzel açılı, biçimli ve genç görünüm sağlayan çene hattı yaratılabilir. Eğer boyun derisi gevşek ve sarkıksa, fazla yağ bulunsa da tek başına yapılan vakumlama işlemi istenilen sonucu elde edemeyebilir. Gevşek derili hastalarda lazer lipoliz, boyun germe gibi işlemler ek olarak gerekli görülebilir.

Liposuction ameliyat sonrası ne gibi sorunlar oluşabilir?

Ameliyat için yapılan kesiler çok küçüktür. Kesiler yarım santim uzunlukta olup kalan izler belli olmayacak kadar küçük boyuttadır. İşlem yapılan bölgede deride torbalanma, dalgalanma veya güneşe maruz kalma durumu söz konusu ise kalıcı olabilen pigmentasyon değişiklikleri (kahverengi lekeler) nadiren oluşabilir.

Ne kadar yağ alınabilir ?

Eğer yapılacak lipsuction ameliyatı çok geniş kapsamlı değil ise, çıkartılacak yağ ve sıvı miktarı doktorun tecrübesine dayanarak hastanın sağlık durumu, vücut alanı ve cerrahi prosedüre uygunluğu da göz önünde bulundurularak belirlenecek miktara göre değişkenlik gösterir.

Ne tür anestezi kullanılır?

Liposuction ameliyatı lokal anestezi ve sedasyon uygulaması altında yapılabilir. Hasta kısmi uyanık olacaktır fakat ağrı duymayacaktır. Epidural anestezi ( belden uyuşturma) sadeca alt bölgelerde yapılacak işlemler için oldukça yeterli olabilmektedir. Eğer geniş bir alanda işlemin yapılması planlandıysa veya birçok bölgede yapılacaksa genel anestezi uygun olacaktır. Bu durumda hasta operasyon boyunca uyuyacaktır.

Liposuction ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat 1-2 saat sürede biter, fakat vakum yapılan alanın büyüklüğü ve miktarına bağlı olarak süre yarım saatten birkaç saate kadar da uzayabilir.

Liposuction ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Ameliyata başlamak için, “kanül” adı verilen küçük emici tüpleri cilt içine sokmak amacıyla çok ufak bir insizyon (kesi) yapılır. Kanülün dışarıda olan diğer ucu ise güçlü bir emici makinaya bağlıdır. Doktor, kanülü derinin altındaki yağ tabakası içinde hareket ettirerek yağı keser ve emilerek dışarı çıkarır. Farklı noktalardan girilerek yağ alınan bölge yüzeyinin daha düzgün ve pürüzsüz olması sağlanır. Bazen uygun görülen yağ miktarını çıkarmak amacıyla ek ufak insizyonlar yapmak gerekebilir.

Liposuction ameliyat sonrası neler olacak?

Genellikle korse, vakum ile emilim yapılan bölgeye giydirilerek kanama ve ödem önlenir. Aynı zamanda derinin yeni vücut hatlarına uygun biçimlenmesi sağlanır. Korse, ayrıca hastanın ağrılarını bir nebze azaltır ve daha rahat hareket etmesini sağlar. Korsenin doktorun öngörüsüne göre, bir ay süreyle sürekli olarak giyilmesi gerekebilir, sonraları sadece gündüzleri giyilmesi doktor tarafından önerilebilir.

Alınan yağlar kilo kaybı yaratır mı?

Liposuction ameliyatı sonrası vakumla alınan yağların oluşturacağı kilo kaybı hemen gözle görülmez. İşlemin yapıldığı bölgede oluşan ödem ve su tutulması bunun başlıca sebebidir.

Liposuction ameliyat sonrası ne zaman işe başlanabilir?

Hastaların çoğu 2-3 gün içinde sosyal yaşantısına ve işine dahi dönebilir, bazılarında ise ağrılar sürebilir. İşe ne zaman başlanacağına dair kararın doktorun önerileri doğrultusunda verilmesi uygun olacaktır. Yapılan ameliyatın büyüklüğü, hastanın nasıl hissettiği de çok önemlidir.

İyileşme süreci ne zaman tamamlanır?

Liposuction ameliyatı sonrası 1-2 ay içinde tüm şişlik ve oluşan renk değişikliklerin çoğu ortadan kalkarken bazen bir miktar şişliğin kaybolması 6 ayı bulabilir. Doktor bu süre içinde hastanın durumunu izler ve ek bir girişim gerekip gerekmediğine kontroller doğrultusunda karar verir.

Liposuction ameliyatı ile alınan yağlar geri gelir mi?

Ameliyat olmuş hasta yemek düzenine dikkat ederse, düzenli olarak egzersiz yapmaya devam ederse sonuçlar kalıcı olacaktır. Eğer kilo alma durumu olursa, sadece eski kabarıklıklarda değil,  yağlanma tüm vücuda eşit dağılacaktır. Birçok hasta Liposuction ameliyatı sonrası gerçekleşen sonuçtan tatmin olur; yeni ve değişik kıyafetler içinde kendilerini çok daha rahat hissederler. Beklentiler gerçekçi bir düzeyde tutulduğu müddet yeni imaj ile tatmin olunur.

Araç çubuğuna atla