Doğal Burun Estetiği

Doğal burun estetiği nedir?

Burun estetiği ameliyatı düşünüyorsanız, aklınızdaki bir çok soru işaretleri arasında ameliyat sonrası oluşacak şekil ile ilgili olanlar önemli bir yer tutar:

  • Burnum güzel olacak mı?
  • Ameliyat olduğum belli olacak mı?
  • Çevremdekiler nasıl tepki gösterecekler ?
  • Doğal görünecek mi ?

Burun estetiği (rinoplasti) olmak isteyen hastaların % 80 i doğal bir buruna sahip olmak ister, fakat birebir diyaloglarda  her hastanın doğal olarak değerlendirdiği burun yapısının birbirinden farklı olduğunu görürüz. Bu oldukça normaldir, çünkü her bireyin yüz yapısının yanı sıra  kültürel ve sosyo kültürel yapıları, çevresinin güzellik anlayışları birbirinden farklıdır. Bu nedenle burun estetiği öncesinde planlama yaparken hastanın sadece burun ve yüz yapısı değil tüm bu etmenler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Temelde burun estetiğinde burnun güzel olması , evrensel standartlara uygun olması hedeflenir; burun ve yüz yapısında tüm tarih ve milletlerce güzel ve alımlı kabul edilen birtakım kriterlerin olduğu doğrudur ve bunlara dikkat edilmelidir. Fakat burun, aynı zamanda kişinin yüz özellikleri ile uyumlu olmalıdır. Böylece yüzün en dikkat çekici öğelerinden birisi olan burun, yüzün diğer parçaları ile uyumluluk gösterir.

Bunun yanı sıra, burun kişinin  sosyokültürel, bölgesel özellikleri ile uyumlu olmalı, ve kişinin bu yönde beklentilerini karşılamalıdır. Bu sayede kişinin ve çevresinin burun yapısını kabullenmesi ve beğenmesi daha kolay olmaktadır.

Diğer  bir deyiş ile; karşılaştığınız burun dünyanın en güzel burnu olsa da sizin beklentinizi karşılamıyor ise ortada bir sorun vardır.

Tüm bunları sağlayabilmek için hekim ile hasta arasında tam bir uyum olmalı, özellikle planlama aşamasında, hastanın tüm bilgileri ve beklentileri değerlendirilerek bu doğrultuda bir plan oluşturmak önemlidir.

Doğal burun estetiği sadece cerrahi uygulamalar ile olmaz, kişinin yapısına ve beklentilerine bağlı olarak sadece botulinum toksin kullanarak, yumuşak doku dolgu malzemeleri ile veya ipler kullanılarak ameliyatsız olarak da iyi sonuçlar elde etmek mümkündür.

Doğal burun estetiğinde amaç kişiye özgün olarak planlanmış, kişinin yüz uyumunun dikkate alındığı, evrensel olarak kabul edilen burun standartlarının da göz önünde bulundurulduğu, kişinin ve çevresinin doğal ve güzel olarak değerlendireceği bir burun şekli oluşturmaktır.

Araç çubuğuna atla