Meme Başı Estetiği

Meme Başı ve Ucu Estetiği

Meme başında ve ucunda olabilen şekil bozuklukları hem estetik, hem fonksiyonel hem de psikolojik problemleri de beraberinde getirir.

Süt kanallarının açıldığı meme ucuna “nipple”, etrafındaki pembe-kahverengindeki halkaya “areola” denilir. Areola veya meme ucunun büyük oluşu, kadınları genellikle psikolojik olarak etkiler ve cinsel sorunlara yolaçabilir. Öte yandan meme ucunun içeri çökük olması kadınları hem psikolojik olarak etkiler, hem cinsel yaşamında mutsuzluğa sürükler, hem de hamilelik sonrası emzirme problemleri ile başbaşa bırakır. Meme başı ve ucundaki şekil bozukluğuna göre yapılacak estetik müdahale değişmektedir.

Çökük Meme Ucu – INVERTED NIPPLE

Meme ucunun hemen altında ince bir kas tabakası bulunur ve değişik uyaranlar (erotik, soğuk, stres, korku, temas vb) karşısında kaslar kasılarak meme ucu ileri doğru çıkar ve belirginleşir. Bazı kadınlarda yapısal olarak süt kanallarının kısa olması veya meme ucu çevresindeki kasın geniş olması nedeniyle meme ucu içeriye gömülü olabilir.

Meme ucu çöküklüğü genellikle ergenlik döneminde memelerin gelişmeye başladığı zamanlarda fark edilir. Ayrıca emzirme sonrası, meme travması, memede sarkma, aşırı kilo verme, meme kanseri, meme dokusunun enfeksiyon ve iltihabi hastalıklar nedenleri ile de meme ucunda değişik oranlarda içeriye çökme, gömülme olabilir. Bu durum hem estetik, hem fonksiyonel hem de psikolojik problemleri de beraberinde getirir. Yüz kadından 2-3′ünde, bu sorun tek ya da çift taraflı olmak üzere mevcuttur. Meme başında salgılarının birikimi ve temizlik zorluğu olur, bu da beraberinde sık enfeksiyon ihtimalini getirir. Ayrıca bebek emzirmede zorluklar yaşanabilir. Süt kanalları meme ucuna açıldığı için bu kısmın içe dönük olması bebeğin meme ucunu yakalamasını zorlaştırır ve süt akışına engel olur.

Gömük meme ucu 3 farklı derecede olur. Hafif formda meme ucu çevresine basıldığında uç öne çıkar. Orta formda meme ucu daha zor öne çıkar ve çabucak geri içeri gömülür. İleri formda ise meme ucu zorlamayla bile ileri çıkmaz, hep gömülü kalır.

Göğüs ucu çöküklüğü cerrahi olarak tedavi edilir. Tüm ameliyat yöntemlerinin ortak noktası meme başını içeri çeken bağların kesilmesi ve meme başının altına geçici ya da kalıcı bir destek konmasıdır. Ameliyatlar, süt kanallarını iptal eden teknikler ve süt kanallarını koruyan teknikler olarak iki başlıkta toplanabilir. Süt vermeyi planlayan ve emzirebilmek için bu ameliyatı yaptıran hastalarda süt kanallarını kesen yöntemler önerilmez. Ancak süt kanalları korunarak yapılan işlemlerde dışarı çıkarılan meme ucu zamanla tekrar içeriye çökebilir. Süt kanalları kesilerek yapılan ameliyatlarda ise böyle bir durum genellikle görülmez.

Ameliyat lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile yapılır ve yaklaşık 1 saat kadar sürer. Hastanede yatmak gerekmez ve ertesi gün işe dönülebilir.

Meme başı büyüklüğü

Meme başlarının büyük olması fonksiyonel bir sorun oluşturmaktan çok estetik görünümü bozan bir durumdur. Meme başı büyük olan çoğu kadın üzerine giydiği kıyafetin altından meme başlarının belirgin olarak fark edilmesinden yana ciddi sıkıntı duyar. Ne kadar kalın sütyen ya da göğüs pedleri kullanılsa kullanılsın yine de meme başları dışarıdan fark edilebilir.

Bu sorunun meme başına yapılacak basit bir girişim ile çözümü mümkündür. Ameliyat sırasında süt kanalları korunur, emzirmede bir problem oluşturmaz, meme başının normal duyusu korunur, herhangi bir duyu kaybı olmaz ve doğal bir görünüm elde edilir. Doğal görünümde ve istenen büyüklükte meme başı elde edilebilir. Ameliyat lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile yapılır ve yaklaşık 30 dakika kadar sürer. Hastanede yatmak gerekmez ve ertesi gün işe dönülebilir.

Areola büyüklüğü

Areola, meme başının etrafındaki yuvarlak kahverengi bölgeye denir. Kadınların göğüsleri özellikle hamilelik dönemlerinde büyüdükçe, areolanın da çapı genişlemeye başlar. Areolanın genişlemesi memenin büyümesi ile orantılıdır. Areolanın normal olarak kabul edilen çapı ortalama 5 cm dir. Ancak genişlemiş bir areola 10-12 cm çapa ulaşabilir. Tamamen görünüm açısından sorun oluşturan bu durum, areolanın çapını küçültücü girişimler ile basitçe düzeltilebilir. Areolanın 5 cm olarak kabul edilen çapının dışında kalan kısmının derisi halka şeklinde çıkarılarak daraltılabilir. Hastanın normal yaşamını hiçbir şekilde etkilemeyen bu ameliyat, areola etrafında çember şeklinde hafif bir iz bırakarak iyileşir.

Araç çubuğuna atla