Lazer İle Yüz Gençleştirme

Zamanın etkileri yavaş yavaş ciltte yer etmeye başlar; genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, uyku düzensizliği, güneş ışınları ve maruz kalınan çevresel faktörler nedeniyle cilt yavaş yavaş yaşlanır.

Ciltte lekeler oluşur, mimik izleri belirginleşir, izler ortaya çıkar, kırışıklıklar belirir, cilt esnekliğini yitirip sarkar ve cilt kalitesinin de azalmasıyla birlikte kişi olduğundan daha yaşlı görünebilir. Cildin yaşlanma süreci kişiden kişiye değişebilir ve herkeste oluşturduğu rahatsızlık aynı değildir. Görünümüne özen gösteren kişiler için moral bozucu bir durum olan cilt yaşlanması, lazer teknolojisiyle geriye döndürülebilir.

Lazer ile yüz gençleştirme pratik uygulanışı, minimum yan etkisi ve başarılı sonuçlarıyla son yıllarda giderek yaygınlaşmıştır. Farklı cilt sorunlarına çözüm üretebilen lazer teknolojisi çeşitlendirilmiş ve böylece yaşlanma problemlerinin bir bütün olarak ele alınma olasılığı ortaya çıkmıştır.

Lazer oldukça güvenli bir cilt gençleştirme yöntemidir, ancak mutlaka deneyimli ve uzmanlığını belgelemiş hekimler tarafından uygulanmalıdır. Cilde; kişinin ihtiyaçları doğrultusunda kontrollü olarak verilen lazer ışınından maksimum fayda sağlamak ve olası yan etkileri azaltmak adına hekimlerin uzmanlığı ve kullanılan lazer cihazlarının kalitesi değerlendirilmelidir.

Yüz Gençleştirme Amacıyla Kullanılan Lazer Türleri

Yüz gençleştirme amacıyla kullanılan birden fazla lazer türü vardır. Kişinin cildindeki yaşlanma oranı ve cilt yapısı incelendikten sonra kişiye özel en doğru lazer türü belirlenmelidir. Kırışıklıkların derinliği, kişinin yaşı, cildin yaşlanma oranı gibi önemli faktörler belirlendikten sonra lazer uygulama seçimi yapılmalıdır.

CO2 Fraksiyonel Lazer

Uygulandığı cilt bölgesinde cildin üst ve orta katmanına ulaşarak; ciltte mikro kanallar oluşmasına yol açan CO2 Fraksiyonel Lazer; cildin orta tabakasından başlayan bir iyileşme sürecini tetikler. Cilt problemlerinin aslen cildin orta tabakasıyla ilgili olduğu düşünüldüğünde, fraksiyonel lazerin oldukça etkili bir yöntem olduğu sonucuna varılabilir. İnce kırışıklıkların giderilmesi, cilt lekelerinin azaltılması, benlerin ve iyi huylu tümörlerin ciltten temizlenmesi ve bunun sonucunda cildin gençleşmesini sağlayan fraksiyonel lazer seans sayısı kişinin cilt yapısına göre değişebilir. Ortalama olarak 3-6 seans uygulama yapılmasından sonra kişi görünümünde değişimi net bir şekilde görür. Cildin kollajen liflerinin yeniden yapılandırılmasını sağlayan CO2 fraksiyonel lazer tedavisi cilde anestezik kremlerin uygulanmasıyla gerçekleştirildiği için seans sırasında acı veya ağrı hissedilmez.

Erbiyum Lazer

Ciltteki izlerin, çizgilerin, kırışıklıkların ve lekelerin tedavisinde kullanılan erbiyum lazer; cildin sadece üst tabakasına etki eder. Yaşlanma belirtilerinin hafif hafif başladığı dönemlerde çok etkili sonuçlar veren bu tedavi yönteminde cildin üst tabakası soyularak cildin üst katmanının yenilenmesi sağlanır. Tüm cilt tiplerinde güvenle uygulanabilen erbiyum yag lazer tedavisi sonrası günlük hayata hemen dönülebilir.

Nd: YAG Lazer

Güneş lekelerinden, kalıcı dövmelerden, cilt kırışıklıklarından ve mimik izlerinden kurtulmak isteyenler için özel olarak geliştirilen Nd: YAG lazer Q-switched özelliği ile cilde farklı dalga boylarında lazer ışını verebilir. Farklı amaçlarla kullanılabilen bu lazer türü vücudun tüm bölgelerinde güvenle uygulanabilir. Yüz ve cilt gençleştirme amacıyla uygulandığında etkili sonuçlar veren, seans sayıları cilt problemlerine bağlı olarak değişebilen ve uzman hekimler tarafından uygulanması gereken Nd:YAG lazer; cilt gözeneklerinin sıkılaştırılmasını ve cildin yenilenmesini tetikleyerek cildi gençleştirir.

Lazerle Yüz Gençleştirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lazerle yüz gençleştirme işlemlerinden maksimum oranda fayda sağlanabilmesi için seansların aksatılmaması ve hekimlerin önerdikleri seans sayılarına uyulması gerekir.

İşlem lokal anestezi etkisi olan kremlerin uygulanmasından sonra gerçekleştirileceği için seanslar oldukça acısız geçer. Lazer kişinin konforunu korur ve yan etkiler minimum seviyededir. Cilt hassasiyeti ve hafif kızarıklıklar oluşabilir fakat kısa sürede etkisini yitirir.

Lazer seanslarından sonra uzmanların direktiflerine A’dan Z’ye uyulmalıdır. Kişinin dikkat etmesi gerekenler ile ilgili detaylı bilgi hekimler tarafından aktarılacaktır.

Araç çubuğuna atla