Erkeklerde Meme Küçültme (Jinekomasti)

Erkekte meme küçültülmesi Jinekomasti nedir?

Jinekomasti; erkekte meme (göğüs) büyümesi demektir. Herhangi bir sağlık tehlikesi yaratmamaktadır. Sadece bazı durumlarda sağlığı tehdit edebilecek farklı bir rahatsızlığın göstergesi olabilmektedir. Jinekomasti sıklıkla sosyal ve psikolojik sorunlara sebebiyet vermektedir. Jinekomasti sporla veya rejimle düzelmesi zor bir problemdir.
Üç ana tipi vardır: glandüler, mikst tip ve lipomatöz tiplerdir. Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu sağlamaktadır. Lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı oluşturmaktadır. Mikst (karışık) durumda ise hem bir meme dokusu artışı olması, hem de yağ dokusunda artış bulunmasıdır.

Erkekete meme büyüklüğü ( jinekomasti) nasıl tedavi edilir ?

Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction yani yağ alma ve meme bezinin çıkarılma yöntemleri en uygun tekniklerdir.Son yıllarda lazer lipoliz ile hem yağ dokusu ortadan kaldırılmakta hem de meme cildi gerginleştirilmektedir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene bulgularına göre değişkenlik göstermektedir. Meme dokusunda fazla miktarda yağ dokusu mevcut hastalarda liposuction yöntemi ile iyi neticeler alınmaktadır. Yağ dokusu fazlalığı ile birlikte meme bezi fazlalığı olan hastalarda ise liposuction ile birlikte meme dokusunun çıkarılması gerekebilmektedir. Eğer yağ ve meme dokusu fazlalığı ile birlikte deri fazlalığı da mevcutsa yağ ve meme dokusunun çıkarılıp aynı zamanda deri fazlalığının da birlikte çıkarılması gerekmektedir. Her iki teknikte de hastanın 1 ay süreyle korse takması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatı yöntemleri arasında lazer liposuction yöntemleri de son dönemde revaçta olan yöntemlerdendir. Hasta ameliyat sonrasında evine gidebilir ve 2 gün sonra işine başlayabilir, günlük hayatına devam edebilir.

Lazer ile erkekte meme küçültme ( lazer ile jinekomasti tedavisi) nedir ?

Erkeklerdeki meme büyümesi yumuşak ( lipomatöz) veya sert ( glandular) olabilir. Meme büyüklüğü farklılık gösterebilir. Lazer lipoliz ile yağ dokusunun ortadan kaldırılması, fibröz ( meme dokusunun) dokunun parçalanması ve sarkma gösteren meme cildinin toparlanması mümkün olabilir.

Lazer lipoliz, lazer ışınları ile yağ hücrelerinin ısıtılarak tahrip edilmesidir.Bu işlem ile aynı zamanda elastikiyetini kaybetmiş bağ dokusu ve kollajeni de parçalayıp, genç bağ dokusu ve kollajen oluşumunu arttırır. Vücut şekillendirme uygulamalarında oldukça yenilikçi bir tedavi olan lazer lipoliz bölgesel yağlanma ve cilt gevşekliği tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. Klinikte bile gerçekleştirilebilen uygulama da yapılan kesi 1-2mm arasında olduğu için ameliyat sonrasında izi yok denecek kadar azdır. Lazer lipoliz uygulamasından sonra hasta işine veya sosyal hayatına hemen dönebilir. Kısa sürede iyileşme sağlayan ve de bandajlama süresinin kısa olması lazer lipoliz uygulamasının avantajlarından biridir.

Özellikle meme büyüklüğünün çok fazla olmadığı, yağ dokusundan daha zengin ve cilt sarkıklığının cerrahi gerektirmediği hasytalarda lazer lipoliz ile jinekomasti tedavisi izsiz, iyileşme süreci son derece hızlı ve tatminkar sonuçlar vermektedir.

Araç çubuğuna atla