Kulak Estetiği – Otoplasti

Yüzdeki tüm organların birbiriyle uyumlu olması ve aralarında simetri bulunması her zaman mümkün olmuyor. Yüzdeki simetriyi en çok bozan organ, yüzün ortasındaki konumu gereği burun olarak düşünülse de kulaklarının teki ya da her ikisinde var olabilen şekil bozuklukları veya asimetri; kişinin görünümünü doğrudan etkiliyor.

Özellikle doğuştan kulakların teki ya da her ikisinin birden kafatasından geniş bir açı yaparak ayrılması olarak tanımlanabilen “kepçe kulak sorunu” çocukluk yaşlarından itibaren kişilerin hem görünümü hem de psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor.

Kulak Estetiği Ameliyatı Nedir?

“Otoplasti” olarak adlandırılan kulak estetiği ameliyatları kulakların şekil bozukluklarının giderilmesi adına gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardır. Kulak kepçesindeki ve kulak memesindeki doğumsal ya da travmalara bağlı olarak sonradan meydana gelen şekilsel anomaliler kulak estiği ameliyatları ile giderilebilir.

Kulak estetiği ameliyatı kişiye özel olarak kapsamlı şekilde planlanması gereken bir operasyondur. Kişinin yaşı, cinsiyeti, yüz yapısı, yanakları, çene yapısı gibi unsurlar değerlendirilemeden kulakların ideal şekli belirlenemez. Bu nedenle kulak estetiği öncesi yüz analizinin yapılması; kulaklardaki anomalinin tespit edilmesi ve yapılacak değişimlerin titizlikle planlanması gerekir.

Kulak estetiği ameliyatları ile kepçe kulak problemi, kulak memesindeki deformiteler düzeltilebilir. Aynı zamanda kulakların şekli ve boyutu ile ilgili müdahaleler de gerçekleştirilebilir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Genel ya da lokal anestezi altında, kulakların tekine ya da her ikisine birden uygulanabilen kulak estetiği ameliyatı sırasında kulak arkasından kesi atılır. Kulak arkasından kesi atılmasıyla kulağın şeklini bozan kıkırdak yapıya ulaşılır ve kulak kıkırdağının fazla kısımları alınarak dikiş atılıp kulağa yeni şekli verilir. Kepçe kulak ameliyatı sonrasında bölgenin sterilizasyonu sağlanır ve kulaklar bandajlanarak ameliyat sonlandırılır.

Otoplasti sırasında sadece kepçe kulak sorunu çözümlenmez; kulakların birbiriyle uyumlu olması adına şekilleri yeniden yapılandırılabilir, büyük kulaklardaki fazla deri ve kıkırdaklar alınabilir ya da kulak memesi şekillendirilebilir.

Kulak estetiği sonrası kişiye en çok yakışacak, doğal duracak ve kişinin görünümünü iyileştirecek kulak şekline ulaşılması amaçlanır.

Kulak Estetiği Ameliyatı Sonrası

Minimal invaziv teknikle gerçekleştirilen otoplasti sonrası hasta ortalama 1 hafta içerisinde günlük hayatına dönebilir. İyileşme süreci oldukça hızlıdır, ancak sargıların uzman cerrahların belirlediği zaman dilimlerinde önerilen şekilde yenilenmesi enfeksiyon oluşmaması açısından önemlidir.

Kulak Estetiğinin Önemi

Kulaklarında şekil bozuklukları olan kişilerin görünümleri ile ilgili duydukları rahatsızlık psikolojik olarak kişileri etkiler. Özellikle çocukluk çağında okul hayatının başlamasıyla birlikte, alaycı söylemlerle karşılaşılması muhtemeldir. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatının kulak gelişiminin tamamlandığı 5 – 6 yaşlarında yapılması önerilir. Akranlarının farkın olmadan söyledikleri alaycı kelimeler kepçe kulak sorunu olan çocukların tüm hayatlarını derinden etkileyebilir. Özgüveni düşüren ve tedavi edilmediği takdirde sosyal hayattan uzaklaşılmasına neden olabilen bu sorun, çocuk henüz okula başlamadan giderilirse çocuğun psikolojik anlamda zarar görmesi de engellenmiş olur.

Kulak estetiği ameliyatı yetişkinlere de uygulanabilir. Görünümünü iyileştirmek ve yıllarca rahatsızlık duyduğu kulak yapısı ile ilgili sorunlarından kurtulmak isteyen yetişkinlerin hayatını da ciddi oranda iyileştirir. Özgüvenleri yükselir ve buna bağlı olarak hem iş hayatlarında hem de sosyal yaşantılarında daha başarılı olabilirler.

Ameliyatsız Kepçe Kulak Estetiği

Medikal teknolojilerin ilerlemesi ve yeni uygulamaların ortaya çıkmasıyla birlikte kepçe kulak sorunu olan kişilere yeni bir alternatif sunulmuştur. Cerrahi müdahalede bulunulmadan gerçekleştirilen “iple kepçe kulak estetiği”; kulak deformasyonu fazla olmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kulak arkası bölümden kulak kıkırdağının görünmez iplerle gerilmesiyle gerçekleştirilen bu uygulama çocuk yaşlarda yapıldığında daha etkilidir.

Araç çubuğuna atla