Doğum Sonrası Estetik

Doğum; kadınlar için hem psikolojik hem de fiziksel değişimlerin yaşandığı çok anlamlı ve çok özel bir süreçtir. Karınlarında yeşeren yeni bir hayat tüm dünyalarının merkezi haline gelir. Bu süreçte hormonların değişmesiyle birlikte anne adaylarının davranışları, duygu durumları ve beslenme düzenleri değişir.

Gebelik sürecinde fazla kilo alan kadınlarda ister istemez vücut deformasyonları meydana gelir. Hamilelikte alınan kiloları veremeyecekleri veya eski formlarına kavuşamayacakları düşüncesi kadınları oldukça endişelendirir. Fazla kiloların verilmesi halinde ise vücutlarındaki ve özellikle göğüslerindeki sarkmalar farklı bir huzursuzluk kaynağıdır. Doğum sonrası yaşanan fiziksel problemler cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemlerle giderilebilir. Bu nedenle kadınların doğum sonrası estetik opsiyonlarının çeşitli olduğu unutulmamalıdır.

Gebelik Sürecinde Vücutta Görülen Değişimler

Gebelik sürecinde kadınların vücutlarında ödem oluşur. Deri altı dokuları bebeğin de büyümeye başlamasıyla birlikte esnekliğini kaybeder ve cilt fazla genleştiği için çatlak oluşumu ortaya çıkabilir.

Göğüsler süt bezlerinin faaliyete geçmesiyle birlikte dolgunlaşır ve büyür. Anne adayının günlük kalori ihtiyacı artar, iştahı açılır, kilo alır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde; doğuma yaklaştıkça kadınlar aynaya baktıklarındaki değişimi çok daha net fark etmeye başlarlar. Bu süreçte kilo aldıkları için moralleri bozulur ve hatta henüz doğum yapmadan doğum sonrasında hamilelik kilolarını nasıl vereceklerine odaklanmaya başlarlar.

Doğum Sonrası Estetik Ne Zaman Düşünülmelidir?

Doğum gerçekleştikten sonra dolgun göğüsler sütün kesilmesiyle birlikte küçülür, içleri boşalır ve genellikle hacimsel kayba bağlı olarak göğüsler sarkar. Karın çatlakları belirginlikleri azalmakla birlikte mevcudiyetlerini korur. Fazla kilolar egzersiz yapılmadan verildiği takdirde vücutta sarkmalara neden olabilir. Özetle; gebelik döneminde başlayan değişimlerin “etkileri” doğum sonrası süreçte istenmeyen “sonuçlara” dönüşür.

Diyet ve egzersiz yaparak sonuç elde edemeyen kadınlar doğum sonrası estetiği operasyonlarına başvurabilirler. Sorunları ile ilgili cerrahlarla görüşerek kendilerine en uygun alternatifleri öğrenebilirler. Hazır yeri gelmişken; her estetik operasyon gibi doğum sonrasında gerçekleştirilen ameliyatlar ve uygulamalar da kişiye özel planlanması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Muayene tamamlandıktan sonra cerrahlarla birlikte operasyon zamanları netleştirilebilir. Ancak estetik cerrahi ile elde edilen sonuçlar çok başarılı olsa da bu yöntemin en son düşünülmesi gereken çözüm olduğu göz ardı edilmemelidir.

Doğum Sonrası Dönemde Uygulanan Estetik Operasyonlar Nelerdir?

Doğum sonrası süreçte annelerin ihtiyaçları ve vücut deformasyonları dahilinde uygulanan estetik operasyonlar değişse de; doğum sonrası en sık yapılan estetik operasyonlar şu şekilde sıralanabilir:

Meme Estetiği: Emzirme döneminin tamamlanması ve annenin kilo vermesiyle birlikte göğüslerin hacmi azalır, dolgunlukları kaybolur, meme derisinde çatlamalar oluşur ve memeler yer çekiminin de etkisiyle sarkar. Göğüslerinin görünümünden memnun olmayan ve özgüvenleri azalan kadınlar için meme estetiği operasyonları yüksek başarı oranlarıyla büyük bir şans niteliğindedir. Göğüsün yapısı incelenerek meme dikleştirme, meme küçültme, meme büyütme operasyonları yapılabilir. Meme dikleştirme; meme küçültme ve meme büyütme operasyonları ile de birleştirilebilir.

Tummy Tuck (Karın Germe): Doğum yapan kadınların en çok şikayetçi olduğu konulardan biri de yumuşak, fazla derili ve sarkan karınlarıdır. Karın kaslarını gerginleştirmek amacıyla gerçekleştirilen karın germe operasyonlarında deri fazlalıkları ve yağ dokusu çıkarılır; kişinin düz ve estetik bir karına sahip olması sağlanır. Hamilelik döneminde çok sık görülen göbek fıtığı sorunu da bu operasyonlarla giderilebilir.

Liposuction: Bacak içleri, kol içleri ,karın, kalça, bel, diz içleri gibi vücut bölgelerindeki fazla yağların alınması için uygulanan liposuciton yöntemi ile vücut hatlarının düzeltilmesi amaçlanır. Diyet ve sporla erimeyen dirençli yağlar liposuction yöntemi ile vücut dışarısına atılarak vücut şekillendirilebilir.

Bu operasyonlar haricinde kişinin ihtiyaçları doğrultusunda; kol germe (brakioplasti), uyluk germe, yağ enjeksiyonu gibi farklı uygulamalar da yapılabilir. Doğum sonrası estetik operasyonlarının temel amacı daha estetik bir görünüme kavuşulması olduğu için; farklı uygulamalar aynı anda da gerçekleştirilebilir.

Araç çubuğuna atla