Ameliyatsız Meme Estetiği

Ameliyatsız Göğüs Büyütme Nedir?

Ameliyatsız göğüs büyütme ya da cerrahi müdahale olmadan meme büyütme olarak dile getirilen yöntem, temelde meme dokusuna yağ veya hazır dolgu malzemeleri ile hacimsel artış kazandırılmasıdır.

Günümüzde meme boyutunun büyütülmesi amacıyla kişinin kendi dokusundan elde edilen yağ veya kök hücreler ile zenginleştirilmiş yağ dokusu enjeksyonları uygulanmaktadır. Ameliyathane ortamında gerçekleştirilen bu işlemler ile tatmin edici sonuçlar elde etmek mümkün. Yağ dokusunun kalıcılığı ve erken dönemdeki hacim değişiklikleri kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir.

Muayenehane koşullarında ise hazır dolgu malzemeleri ile  lokal anestezi altında  meme büyütme işlemi yapılması  mümkündür. Bu amaçla lineer poliamid dolgu materyalleri tercih edilmektedir. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı lineer poliamid dolgu malzemesi şu an için sadece bir tanedir ve Aquafilling ismi ile piyasaya sürülmüştür.

Meme dolgusu nedir?

Aquafilling, önceki tercih edilen dolgu maddelerinden farklı olarak ameliyatsız meme büyütme, popo büyütme,bacak kalınlaştırma uygulamalarının getirdiği yüksek maliyetlerin dezavantajlarını ortadan kaldırmıştır. Hyaluronik asid türevi dolguların kalıcılık süresi 1 ila 2 yıl ile sınırlı olduğu için kullanışlı olmadıklarından Aquafilling ameliyattan endişe duyan kişiler için büyük avantajlar taşımakta ve 5 ile 8 yıl arası kalıcılığı bulunmaktadır. 2004 yılından bu yana kullanılan bu dolgu maddesi ile ilgili olarak yapılan çalışmaların güvenilirliği  kanıtlanmıştır. Mevcut dolgunun herhangi bir karsinojenik, teratojenik etki veya vücuda uyumsuzluk özelliği belirlenmemiştir.

Ameliyatsız göğüs büyütme nasıl yapılır?

İşlem lokal anestezi altında genel olarak meme gelişmesi bozuklukları, asimetriler, küçüklük, popo bölgesinde küçüklük, çarpık bacak düzeltilmesinde ve ayrıca daha önce geçirilmiş ameliyattan kalan çöküntülerin düzeltilmesinde  sadece göğüs, kalça veya bacak bölgesinin uyuşturulması ile yapılmaktadır. Aquafilling temelde sudan oluşan bir jeldir ve yumuşak dokulara yumuşaklık ve esneklik vererek bu koşulların uzun süre kalmasını sağlar. Görünür veya hissedilir bir kontur bulunmaz. İşlemin temel özelliği ameliyat sonrası iyileşme sürecinin kısa olmasıdır.

Ameliyatsız meme büyütme sonrası nasıl geçer?

Hastaların ilk bir gün pansumanı olur, 2 gün yıkanması ve günlük aktiviteleri serbest bırakılır. Hafif bir kızarıklık izlenebilir. Hastanın dikişi yoktur. Kendisinden 3 hafta yüzüstü yatmaması istenir.

 

Araç çubuğuna atla